Družice Galileo jsou připraveny na páteční start

25/03/2015 247 views 0 likes
ESA / Space in Member States / Czechia

Tisíce inženýrů a techniků pracovaly v uplynulých letech na sedmé a osmé navigační družici evropského systému Galileo. Minulý týden v pátek se ovšem oba satelity navždy skryly lidským zrakům.

Tým specialistů ESA a výrobce OHB v hangáru S3B na evropském kosmodromu ve Francouzské Guayaně dohlížel na to, když plod jejich práce postupně mizel z očí.

Obě družice – už umístěné na nosném adaptéru a horním stupni Fregat – totiž byly zakryty dvěma polovinami ochranného aerodynamického krytu rakety Sojuz.

V úterý 24. března pak byla sestava přesunuta na místo startu, kde bude umístěna na předchystané první tři stupně nosiče Sojuz ST-B. Tím bude integrace rakety dokončena a již nic nebude bránit pátečnímu startu.

Cesta na startovací rampu

V průběhu minulého týdne byla dvojice družic natankována v přípravné hale S5A a následně putovala na adaptér, s nímž zůstane spojená po celou dobu cesty na oběžnou dráhu.

Posledním úkolem adaptéru přitom bude obě družice uvolnit v opačných směrech v okamžiku, kdy dosáhnou plánované kruhové dráhy ve výšce 22522 km. Oba satelity pak s pomocí vlastních motorů postupně zvýší svoji pracovní dráhu na cílových 22322 km.

Po natankování a umístění na adaptér byla sestava přesunuta do přípravné budovy S3B, kde už čekal její natankovaný stupeň Fregat.

Raketa Sojuz pro družice Galileo

Restartovatelný Fregat je více samostatnou kosmickou lodí, než raketovým stupněm. Jakmile raketa Sojuz dopraví sestavu na základní oběžnou dráhu, stupeň Fregat převezme iniciativu a pomocí dvojice manévrů odešle adaptér s dvojicí družic na dráhu vyšší.

Dvě družice Galileo a jejich adaptér váží společně více než půldruhé tuny, takže spojování muselo být provedeno s velkou opatrností a pečlivostí.

Následně byly obě poloviny aerodynamického krytu spuštěné dolů a sestava se uzavřela. Takovýmto způsobem budou družice chráněné před silným proudem vzduchu a vibracemi během úvodní fáze letu rakety, kdy Sojuz poletí skrze nejhustší vrstvy atmosféry.

Uvnitř aerodynamického krytu

Aerodynamický kryt bude odhozený 3 minuty a 29 sekund po startu.

Až do okamžiku startu zůstanou družice spojené se světem skrze energetické a datové kabely, což umožní týmu ESA Galileo dobíjet palubní baterie, stejně jako kontrolovat stav palubních systémů.

Během startu budou družice vypnuté a k jejich aktivaci dojde automaticky po oddělení od adaptéru.

Start je plánovaný na 27. března ve 21:46:18 h GMT (22:46:18 h středoevropského času, 18:46:18 h místního času). Družice budou od nosné rakety odděleny 3 hodiny 47 minut 57 sekund po startu.